Skip to content

AJALUGU

Purjeõppejaht St.Iv

IMG_9329

Ajalugu

Eesti kõige teenekam purjeõppealus St. Iv on ookeaniklassijaht Conrad 1200 GT, mis ehitati avameresõitudeks 1990. aastal Joseph Conradi Purjelaevatehases Poolas. 

St. Iv on vastupidav, mugav ja küllaltki hea käiguga jaht, mille kiirusrekordiks on pärituules võidu sõites olnud 17 sõlme.

Esimest korda võistles St. Iv  kapten Margus Zahharovi juhtimisel The Cutty Sark Tall Ships Races regatil 1993. aastal ning saavutas esikoha oma võistlusklassis. Järgnevate aastate jooksul tõi St. Iv koju mitmeid poodiumikohti Põhjamerel, Atlandil ja Läänemerel toimunud avamereregattidelt. 

St. Iv on pea 30 aasta jooksul viinud merele tuhandeid, kelledest paljudele ei jäänud see sugugi esimeseks ja viimaseks seikluseks purjede all. 

St. Ivi meeskonnas on alustanud oma teed MTÜ Sail United jahtkaptenid Helen Vios ja Linda Marie Ormus.

Saavutused

The Tall Ships Races võidud

1993. a Newcastle-Bergen esikoht

1995. a Fredrikstad-Amsterdam esikoht

1996. a Turu –Kopenhagen kolmas koht

2003. a Riia –Lübeck kolmas koht

2006. a Saint Malo – Lissabon kolmas koht

2007. a Stockholm-Szczecin kolmas koht

2009. a Gdynia- Peterburg, Turu –Klaipeda, regati üldvõit C-klassis Angela Cup

2011. a Waterford–Greenock, Lerwick– Stavanger, Stavanger – Halmstad, regati üldvõit C-klassis Angela Cup

2011. a The Culture 2011 Tall Ships Regatta Klaipeda- Turu esikoht

2012. a Saint-Malo – Lissabon teine koht,  Cádiz – A Coruña teine koht,  A Coruña – Dublin teine koht, regati peaauhind Friendship Trophy

2012. a Irish Sea Tall Ships Regatta,  Dublin – Liverpool kolmas  koht

2013. a Aarhus – Helsinki teine koht

2014. a Harlingen – Fredrikstad, Bergen – Esbjerg, regati üldvõit C-klassis Angela Cup

2015. a Kristiansand – Aalborg teine koht

2015. a Baltic Tall Ships Regatta, Klaipeda – Szczecin  teine koht

2016. a Antwerp – Lissabon – Cádiz – A Coruña,  regati üldvõit C-klassis Angela Cup

2017. a Halmstad – Kotka esimene koht,   Klaipėda – Szczecin teine koht

Eesti kõige teenekam purjeõppejaht

St. Iv on Conrad 1200 GT, mis ehitati kaugsõitudeks 1990. aastal Joseph Conradi purjelaevatehases Poolas. Esimest korda võistles St. Iv The Cutty Sark Tall Ships Races avamereregatil 1993. aastal ning saavutas esikoha oma võistlusklassis. Järgnevate aastate jooksul toodi koju mitmeid poodiumikohti Põhjamerel, Atlandil ja Läänemerel toimunud regattidelt. Nii võitis St. Iv 2011. aastal The Tall Ships Races regati võidusõitudel kolmanda, teise ja esimese koha ning kõikide võidusõitude kokkuvõttes üldvõidu ning tõi Eestisse The Tall Ships Races regattide C klassi üldvõidu karika Angela Cup-i. Pärast Atlandi ookeanil ja Põhjamerel toimunud regatti võitis St. Iv koduteel ka Läänemerel toimunud The Culture 2011 Tall Ships Regatta esimesel võidusõidu Klaipedast Euroopa Kultuuripealinna Turusse.

2012. aastal viis The Tall Ships Races võistlejad seekord Atlandi ookeanile ning Eestimaa noored purjetasid Tallinnast Lõuna-Hispaaniasse ja tagasi koju. Võisteldi kõigil kolmel The Tall Ships Races regati võidusõidul ning saavutati kõigil kolmel etapil teine koht. Samuti võisteldi The Irish Sea Tall Ships Races võistlusel, kus St. Iv sai kolmanda koha. Dublinis valis The Tall Ships Races laevastik Eesti purjeõppejahi St. Iv meeskonna 2012. aasta kõige sõbralikumaks ja abivalmimaks meeskonnaks kogu laevastikus ja St. Ivi meeskonnale anti üle The Friendship Trophy. Tänase päeva seisuga kuulub St. Iv nende kümne purjeka hulka kogu maailmast, kellele on läbi aegade see autasu osaks saanud. Regati ajal saab selle vaid üks purjekas ning tavaliselt on selleks suur purjelaev. Jahtidele on see au saanud osaks vaid neljal korral. 2013. aastal oli St. Ivi meeskond taaskord poodiumil Läänemerel peetud The Tall Ships Races õppepurjekate avamereregatil saavutades teise koha ning 2014. aastal võitis St. Iv The Tall Ships Races 2014 regatil Põhjamerel üldvõidu oma võistlusklassis.